Yüz binlerce memuru ilgilendiren yıllık izin kararı!

Devlet Personel Başkanı Enes Polat imzalı resmi yazıda ''1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında 22 Ağustos 2016 - 7 Ağustos 2018 tarihleri arasında yurtdışında lisansüstü eğitim görerek, 23 Ocak 2019 tarihinde Üniversitenizde göreve başlayan Öğr. Dör.....'ın lisansüstü eğitiminin devam ettiği 2018 yılı için yılıık izin hak edip etmediği hususunda Başkanlığımız görüşünün talep edildiği ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir. Bilindiği üzere, 4 Kasım 1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 62'nci maddesinde; ''Üniversite öğrtim elemanları ve üst kuruluşlar ile üniversitelerdeki memur ve diğer görevlilerin özlük hakları için bu kanun, bu kanunda belirtilmeyen hususlar için Üniversite Personel Kanunu, Üniversite Personel Kanununda bulunmayan hususlar için ise genel hükümler uygulanır.'' ifadesi 11 Ekim 1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 20'nci maddesinde ise; ''Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır.'' ifadesi bulunmaktadır" denilmiştir.
Bu kişilerin göreve başladığı tarihin yılı iznine ilave olarak geçmiş yıllara ait izin hakkı bulunup bulunmadığı ile ilgili Devlet Personel Başkanlığı'na sorulan soruda; yıllık izin hakkının bir anlamda çalışmanın karşılığı olduğu ve 1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü eğitim görenlerin öğrenime ara verildiği dönemlerde -Dinlenme Hakkı- kullandığı da göz önüne alınarak fiilen çalışmadığı yıla ait izin hakkının bulunmadığı kaydedilmiştir. Kaynak :(Gazetevatan)

Anahtar Kelimeler:
Devlet MemuruYıllık Izin
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4