Merhaba kıymetli okuyucularım; 
Günümüzde bu ikili hayatımızın her anında, trafik lambalarındaki kırmızı ışıklar gibi bizi düşündürüyor. Nedeni insan olarak hayat bu ikilemin içinde yoğun olarak boğuşuyor. Temelde para normalde zararsız gibi görünse de insanoğlu bunun üzerinden her türlü sıkıntıyı insana sarmala biliyor.
Ne yapmamız gerekiyor denilirse, inanın bu dünya var oldukça, bu internetin toplumun ahlaki değerlerini, insani duygularını maddi ve manevi ucu açık bir yaşama sürüklemektedir. Yapılacak tek şey aile değerlerimize sıkı sıkı sarılmak için top yekûn Ülke olarak empati yapmalıyız.
Diğer bir konu ise açlık, Bu gidişle üreten değil tüketen bir Ülke olarak hızla Dünya genelinde nereye doğru yol alıyoruz, bunu da sorgulamak zorundayız.
Buyurun ; Dünyada Görülen Açlık Hakkında 9 Gerçek
1. Dünya nüfusunun %11'i yani 800 milyon insan yetersiz besleniyor.
Her ne kadar 1990 yılından itibaren Afrika'da yaşayan  insanların açlık oranı azalmış olsa da sayısı 182 milyondan 233 milyona çıktı.
2. Açlık çeken her 5 kişiden 3'ü kadın.
Gelişmekte olan ülkelerde doğan her 6 bebekten 1'i bu yüzden yetersiz kiloyla hayata gözlerini açmakta.

3. Beş yaşın altında hayatını kaybeden çocukların yarısı açlık nedeniyle vefat ediyor.
Yetersiz beslenme nedeniyle ölmeyen çocukların önemli bir kısmı da gelişim bozukluğu, vücut ve beyin gelişimlerinin eksik olması gibi temel sorunlarla mücadele ediyor.

4. Dünyada her yıl bütün dünya nüfusunu doyuracak kadar gıda üretiliyor ancak bu gıda israf edilmekte.
Üretilen ürünlerin üçte biri yani 1,3 milyar ton gıda finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle yok oluyor.  
5. Sahra altı Afrika'da yaşayan her 4 kişiden 1'i açlık çekmekte.
 Bölgede bulunan çatışmalar ve savaşlar da bölgede yaşayan insanların istikrarlı bir şekilde gıdaya erişim sağlamalarını engelliyor.
6. Kadınlara ev ekonomisi konusunda daha fazla yetki verilmesi 150 milyon kişiyi açlıktan kurtarabilir.
Küresel açlıkla da savaşmanın önemli  bir yöntemi. 
7. Tüberküloz, AİDS ve sıtma nedeniyle ölen insanların toplamından daha fazla insan açlık sebebiyle ölüyor. 
İnsanlık her ne kadar bu hastalıklar da mücadele etmek zorundaysa da, açlıkla da etkin bir şekilde mücadele etmek zorundayız. Bunun ilk yolu da belli, gıda güvenliğini ve adil dağıtımını sağlamak.
8. Bir çocuğun günlük gıda masrafı nedeniyle;
Devletlerin okullarda gıda yardımı yapması, milyonlarca insanın sağlıklı eğitim alması için de bu yüzden önemli bir zorunluluk.
9. Dünyada açlığı bitirmek mümkün!
Elbette açlığı tamamen bitirmek noktasında bazı zorluklar var ancak açlığın önemli bir problem olduğunu kabul edip harekete geçmemiz halinde bu problemlerin hiçbiri aşılmaz değil.

Sonuç olarak: Bu ikilinin getirisine bakarsak, Bir tarafta Ülkeler savaşa oluk oluk para akıtırken, diğer tarafta kapı komşun yoklukla, açlıkla boğuşmakta fakat bu durum kimin umurunda. 
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)
TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR. (Kazım İLHAN)
Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4