Yazın kokusundan rahatsız olunan hayvan yüklü gemiler artık İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer alan Samsunport Limanı’na yaklaştırılmayacak.
Samsun Valiliği’nin hayvanların gemiden indirilirken yaydığı o pis kokuyu önlemek için uygulamaya koyduğu çözüm bu.
İthal gelen hayvanların Samsunport Limanı’na getirilmesi kente ciddi manada bir ekonomik girdi sağlıyordu.
‘Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel yönetirdim’ sözüne nazire yapılırcasına;
Soruna çözüm aramak yerine tümden limanı bu ticarete kapatmak akıllıca değil mi?
Geçen 25 Temmuz’da Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda tek bir gündem maddesi görüldü.
‘İlimiz İlkadım ilçesinde bulunan Samsunport Limanına gelen büyükbaş hayvan gemilerinden kaynaklı yoğun koku şikayetlerine karşılık alınacak tedbirlerin görüşülmesi.’
Alınan iki karar:
“1- Hayvan yüklü gemilerin tahliye edilirken limanda uzun süre kalıp kokunun dağılmasına ve kokudan etkilenme süresinin artmasına sebebiyet verilmemesi için ithal edilen hayvanların belge ve sağlık kontrollerinin gemi limana yanaşmadan açık denizdeyken yapılması,
2 - Koku probleminden etkilenen nüfus sayısının asgariye indirgenebilmesi için büyükbaş hayvan yüklü gemilerin Samsun’un nüfusu en yoğun ilçesi olan İlkadım ilçesinde bulunan hudut kapısı yerine diğer hudut kapılarından girmesi şeklinde tedbir alınması uygun buluşmuştur. “
Şimdi;
Samsunport Limanına son gelen gemi 20 bin 500 canlı büyük baş hayvan getirmiş.
Kokuyu önlemek için de geminin kontrolleri açıkta yapılmış ve yanaştıktan sonra 48 saat içinde sıra dışı bir süratle (saatte 400 hayvan) tahliye edildikten sonra limanı terk etmiş.
Bu performans bırakın Türkiye limanlarını dünyada bile ulaşılması zor bir performans...
Alınan tedbir kararına göre; gemi kontrollerinin liman dışında gemi yanaşmadan açıkta yapılması kararın birinci maddesi gereğine zaten uymakta.
Kararın ikinci maddesi bu operasyonun Samsunport dışında bir limanda yapılmasını tebliğ etmekte.
2 madde içeriğinden çıkan sonuç şu:
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin izin vermiş olduğu yasal bir ticaretin, ticari bir işletme tarafından yapılması yasaklanmıştır. Bu Ticaret Hukuku kurallarına ters düşmektedir.
Samsunport Limanı dışında bu tip gemilerin yanaşacağı tek bir liman olduğu düşünülmüştür. Bu tip adres göstermeler yanlış anlaşılabilir ve rekabet koşullarına ters düşmektedir.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yayınladığı bir yazıda; bu tip gemilerin yanaşacağı iskele yapıları için 35 metre en koşulu vardır.
Yani eni 35 metreden kısa olan iskele yapılarına canlı hayvan gemilerinin yanaşması yasaktır. Ayrıca Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı tebliğde de gemilerin deniz dalgası etkisinden asgari etkilenmesi için canlı hayvan gemilerinin yanaşacağı kıyı tesislerinin mendirekli olması şartı belirtilmiştir.
Samsun’da da bu tanımlara uyan, güvenli tek bir liman vardır, o da Samsunport’tur. 
Başka bir adres göstermek cambaza bak cambaza hikayesine benzemekte.
Sonuçta;
Hayvan yüklü gemiler, bu karar sonrasında Samsun’a artık uğramıyor. Bu bölgenin limanı, nakliyecisi, ilave nakliyecinin ihtiyaçları için kullandığı esnaf kaybetmiştir.
Samsun’a gelmesi planlanan yıllık 200 bin canlı hayvan taşıyan gemiler alternatif olarak İzmir Alsancak, Mersin MIP, İskenderun Limakport ve Derince gibi mevzuata uygun korunaklı limanlara gitmeye başladı.
Tüm bu limanlar şehrin içinde, hatta en turistik alanlarda…
Koku aynı olmasına karşın bu şehirlerde herhangi bir yasaklama yoktur.
Bu anlamda Samsun’daki ticari kayıp yüzbinlerce dolardır.
Yayılan koku insan sağlığına zararı olan bir koku değildir.
Türkiye’nin çoğu bölgesinde sürekli zararlı maddeler içeren koku yayan sanayilerin yanında bu kokunun verdiği hiçbir zarar yok.
Yapılan ticaret tamamen hukuki, yasal ve gümrük kontrolü altında yapılan bir ticaret.
Bu yasaklama nedeniyle de Tokat, Amasya, Sinop, Sivas, Kayseri gibi yakın illere yapılan kara taşıması çok daha uzak illerden yapılmaya başladı.
Bu tip bir karar alınırken imza atan kurumlar hiçbir detay hakkında bilgi edinmeden ve büyük bir ihtimalle fikir sahibi bile olmadan sadece birkaç şikayeti değerlendirerek karar almıştır; kamu faydası yerine kamuya zarar verilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4