Merhaba kıymetli okuyucularım;

 Önce TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Ülkemizde kitap okuma konusundaki genel bilgi verilerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her anne baba, her çocuk kitap okumanın önemli olduğunu bilir. Ancak kitap okumanın önemini bilmeyle kitap okuma arasında büyük uçurumlar vardır.

Ülkemizde kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayırıyoruz. TV izlemeye 6 saat, internete bağlanmaya ise günde 3 saat ayırıyoruz. Kitap okumak, ihtiyaç listemizde 235. sırada yer alıyor. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında %21 ile Fransa ve İngiltere gelmektedir. Bu ülkeleri %14 ile Japonya izliyor.

Ülkemizde ise kitap okuma oranı sadece binde bir. Okuma alışkanlığı bakımından dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer alıyoruz. Bu veriler bize televizyonu kapatıp kitap kapaklarını açmamızın zamanının çoktan geldiğini gösteriyor.

 Kitabı çocukların dünyasından sonra yetişkinlerin dünyasına da sokmamız, eğitimin kalitesi ve çocuklarımızın kitap okumayı sevmesi açısından kaçınılmazdır.

Anne babalarını kitap okurken gören çocuklar kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanmaktadır. Anne babasının “kitap oku” cümlesi onda bir davranış değişikliği oluşturmazken yanında kitap okuyan anne babanın varlığı çocukta kitap okumaya karşı ilgi oluşmasını sağlamaktadır, çünkü çocuklar sözlerle değil gözlerle öğrenir.

Okuma farkındalığı böyle olmamalı başlığı atmamın nedenini sizlerle paylaşmadan önce Samsun İçin Okuma Vakti” ile ilgili bu güne kadar yapılan bu konudaki faaliyetleri bir göz atalım.

Öncelikle İlimizde okuma oranını artırmak ve okuyan bir nesil yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen “Oku Anla Yaşa” projesi kapsamında “Samsun İçin Okuma Vakti” farkındalık etkinliğinin oluşumda Valimiz Sayın Osman KAYMAK,  Projeyi çok önemsemesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmesindeki mücadeleden dolayı sonsuz saygılarımı sunarım.

Bunun amacı ise ;  Öğrenim gören ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinde kitap okuma konusunda farkındalık çalışmaları yaparak öğrencilerde okuma kültürü oluşturmak, okumaya başlayan öğrencilerin okumayı alışkanlık haline getirmelerini öğrencilerin sağlamak, muhakeme etme, güzel Türkçemizi inceliklerine göre kullanma yeteneklerini geliştirmek ve sınav başarılarını artırmasına yardımcı olmak amacıyla  “OKU ANLA YAŞA” PROJESİ gerçekleştirildi.

Valimiz Sayın Osman KAYMAK,  Projeyi çok önemsediklerini Okuma alışkanlığı noktasından öğretmenler ciddi mücadele veriyor. Ama çocuklarımız eve gittiğinde aynı karşılığı bulamıyorlar. Bunu bir toplum seferberliğine döndürmemiz gerekiyor. Bu projeyi bütün alanlara yaymamız gerekiyor” dedi.

Bununla ilgili “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında evlerde “okuma saati” çalışması yapılıyor. Çocuk, duyduğunu değil gördüğünü yapar. Bu düşünceden yola çıkarak Samsun genelinde kamu kurumları, özel kurumlar ve sivil toplum örgütleri ortak bir etkinlikte buluşacak. “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile her gün saat 20:00’de evlerde okuma meclisleri oluşturuldu.

Yazımın başlığında,Okuma farkındalığı böyle olmamalı‘’ derken sabah saatlerinde Tramvaydan indim oradan da  mecidiye caddesine giderken, Samsun Bulvar Alış veriş meydanında tahminim 100’e yakın bir okulun ilk orta öğretim  öğrencilerinin  u düzeni almış bir vaziyette tek sıra halinde ellerinde kitaplar var amaç burada Samsun İçin Okuma Vakti projesinin farkındalığını uygulamak olduğunu anladım. Fakat anlamadığım bu soğuk havada o çocuklarımızı oraya getirip o etkinliği gerçekleştirmeleri, inanın bazı ufak çocuklarımızın üşüdüğünü gözlemledim.

Bu farkındalık konusu kimileri tramvayda, kimileri kütüphaneler bu ve buna benzer yerlerde bu etkinliği oluşturmaları farkındalık yaratmak adına olumluydu ama bu gün bu soğuk havada çocuklarımızı orada dizerek ellerine kitap verilmesi ben bir vatandaş olarak çocuğumu o saatte o alanda görmek istemezdim.

Sonuç olarak; Proje doğru fakat uygulamanın gün ve saatinin ise yanlış olmasıdır.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.