"8 Mart, kadınların özgürlük ve emek mücadelesinin simgesidir"

CHP Samsun milletvekili Neslihan Hancıoğlu'nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesaj şöyle:
"Kadın; şefkati, azmi, ruhu ve karşılıksız emeğiyle hayata yön verendir. Kadınlar, ulusların en karanlık, en çaresiz anlarında öne atılıp, milletine umut ışığı yakan, o milleti aydınlık yarınlara ulaştıran kahramanlardır. Tıpkı bir asır önce kadınlarımızın, bu milletin kaderinin yeniden yazıldığı milli mücadeleye hayat vermesi gibi...
Türk kadını, böyle bir var oluş mücadelesi sonrasında, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük çabalarıyla birlikte, erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere kavuşabilmişti. Türk kadını, gerek sosyal yaşamda, gerek çalışma yaşamında, gerekse siyasal yaşamda, çağdaş dünyanın öngördüğü bütün olanakları kendisine sağlayan Cumhuriyet'e minnet borçludur.
Ne üzücüdür ki, Cumhuriyet devriminin bütün kazanımları gibi kadınlarımızın kazanımları da özellikle son 16 yıllık dönemde büyük tahribata uğramıştır. İstismar ve şiddet vakalarının çığ gibi büyümesi, kadının ekonomik yaşamdaki varlık ve etkinliğinin günden güne gerilemesi, kadın emeğinin büyük oranda atıl hale getirilmesi bu tahribatın en somut ve en can yakıcı göstergeleridir.
Bu tabloyu daha da vahim hale getiren şey ise bu koşullarda bile sosyal ve ekonomik yaşamda varlığını sürdürmeye çalışan kadınlarımızın yaşadıkları travmadır. Son üç yılda 334 kadımız, iş cinayetlerine kurban edilmiş, kadınlarımızın çalışma koşulları daha da sağlıksız ve güvencesiz hale gelmiş, kadın çalışanların yüzde 93'ü sendikasızlaştırılmış, çalışan her 4 kadından biri iş güvencesinden mahrum bırakılmış ve ekonomik kriz yüzünden işten çıkarmalar başlayınca ilk olarak kadın çalışanlar kapı önüne konmaya başlanmıştır.
Bu vahim tabloyu tersine çevirecek olan, yine biz kadınlardır. Toplumsal barış, sosyal adalet, hukuk devleti, kadın ve erkeklerin her alanda eşit yurttaşlar haline gelebilmeleri için yine biz kadınlara büyük görevler düşüyor. Cumhuriyetimizi kuran iradenin izlediği yol ve mücadele, bugün bize yeniden rehber olacaktır. 
8 Mart, kadınların özgürlük ve emek mücadelesinin simgesidir. Emekçi kadınlarımızın onurlu mücadelelerinin kazanımı olan hak ve özgürlükler, Atatürk Türkiye’sinin kadınları tarafından yeniden hayat bulacaktır. Cumhuriyetimizin, çağdaş, laik ve demokratik değerlerine sımsıkı sarılan, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda kararlılıkla yürümeye devam eden kadınlarımızın, '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlu olsun." Haber Reporter

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.