Türkiye'nin lisanslı sporcu sayısı : 5 milyon 995 bin

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada gençlik ve spor alanında gerçekleştirilen ve yapılması planlanan yatırımları anlattı. Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında en genç nüfusa sahip ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, “Gençlerimizin,  ekonomik ve sosyal hayatta ve karar alma mekanizmalarında rollerini genişletmek, onlara daha kaliteli hizmet sunmak,  sporun geniş kitlelerce bir yaşam biçimi olarak benimsenmesini sağlamak, farklı spor dallarını yaygınlaştırmak ve uluslararası yarışmalarda başarılı olacak sporcular yetiştirmek temel amaçlarımızdır” diye konuştu.
Uluslararası düzeyde başarılı sporcular yetiştirmek için gerekli altyapı ve üstyapının geliştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Akif Çağatay Kılıç, “Gençlerimizin eğitimlerine katkı sağlayacak çalışmaların yanı sıra eğitimlerini bitiminde çalışma hayatında da onlara yol gösterici olacak projeler yapmaktayız. Bu kapsamda gençlerin mesleki bilgi ve beceri düzeyinin artırılması, kendi niteliklerine uygun işlere yönlendirilmesi ve girişimciliklerinin geliştirilmesi çalışmalarına önem vermekteyiz” dedi.
2016 bütçesinde bakanlık merkez teşkilatı için 221 milyon 497 bin lira, Spor Genel Müdürlüğü için 1 milyar 131 milyon 912 bin lira ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü için 9 milyar 377 milyon 831 bin lira bütçe öngörüldüğünü kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bakanlığımızca gençlik alanında gerçekleştireceğimiz projelerin başında gençlik merkezlerimiz gelmektedir. 2002 yılında sadece belli illerde ve spor tesislerinin içerisinde küçük odalarda “gençlik merkezi” adı altında gençlerimize hizmet sunmaya çalışırken 2016 yılında 81 ilde ve birçok ilçemizde tam teşekküllü olarak hizmete sunduğumuz gençlik merkezlerimizin sayısı 215’e ulaştı. İnşaatı devam etmekte olan gençlik merkezlerinin de faaliyete geçmesiyle 2016 yılı sonunda 366 gençlik merkezimiz  faaliyete geçmiş olacak. Gençlik merkezlerimizin üye sayısı şu an itibarıyla 1 milyon 500 bin civarındadır. Bu, gerçekten ciddi anlamda, gençliğimizin kendisini geliştirebilmesi için onlara sunulan imkânları en iyi şekilde kullanmaya çalıştığının en güzel göstergesidir. Gençlerimizin çeşitli eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle donatılmış nesiller olması için, toplam 27 kamp tesisimizde, gençlerimize kendilerini geliştirme ve birbirleriyle kaynaşma imkanı sunulmuştur. 2015 yılında gençlik kamplarımızdan faydalanan Türkiye'deki tüm gençlerimizin sayısı 60 bindir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla imzalanan protokol çerçevesinde, bin 900 dezavantajlı gencimizin de kamplarımızdan faydalanmasını sağladık” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Proje destekleri çerçevesinde, özellikle madde bağımlılığıyla mücadele konusunda, biliyorum, hepimizin, tüm milletvekillerimizin bu anlamda büyük hassasiyeti var, çünkü gençlerimizin bağımlılıkla mücadele konusunda desteklenmesi gerekiyor. Bu anlamda 110 projeye destek sağladık. Toplam üç yıl içerisinde bin 356 projeye destek vererek 128 milyon 920 bin lira maddi destek sağlamış olduk,  gençlik çalışmalarıyla alakalı olarak. Son bir yıl içerisinde ‘mahalle tipi’ olarak tabir edilen 809  tesis yapıldı. Bunları bir çok milletvekilimizin seçim bölgesinde, bunun içerisinde muhalefet milletvekilleri, iktidar milletvekilleri hep var, hiçbir ayrım yapmaksızın yaptık. Çünkü gençliğimize yapacağımız hizmet ve gençlerimizin, çocuklarımızın kullanacakları sosyal alanların geliştirilmesi, bizim geleceğe olan yürüyüşümüzü geliştireceğinden dolayı  yaptık. Mahalle tipi olarak tabir ettiğimiz içinde   halı saha, basketbol sahası, voleybol sahası  olan bu tesisleri inşa ettik, bunu sadece bir yıl gibi kısa bir sürede başardık. 27 adet sporcu fabrikası da 2016 yılı içerisinde hayata geçirilecek. Dile getirilen birtakım rakamlar oldu. O rakamlarla ilgili olarak ben de bazı rakamlar paylaşmak istiyorum. 2002 yılında 278 bin lisanslı sporcumuz vardı. 2016 yılı şubat ayı itibarıyla 5 milyon 995 bin lisanslı sporcumuz var. Bu yeterli midir? Bu konuda Saffet Bey’e kesinlikle katılıyorum, 78 milyon nüfusu olan Türkiye’mizin çok daha fazla lisanslı sporcuya ihtiyacı vardır. İşte bizim yaptığımız bu altyapı yatırımları ve aynı zamanda antrenörlere yönelik yaptığımız eğitim çalışmaları da bunun artırılması için yapılmaktadır. 2002 yılında 18 bin 674 olan antrenör sayısı, 2016 yılı şubat ayı itibarıyla 207 bine yükselmiştir. Bunların artarak devam etmesi, uluslararası tecrübeleri haiz antrenörlerimizin daha da fazla Türkiye’mizde görev yapması gerektiğine inanıyoruz.” HR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4